Do tej pory budowa domu wiązała się przede wszystkim z cała masa formalności i dokumentów potrzebnych jeszcze przed postawieniem fundamentów. Zgodnie z nowelizacją ustawy o prawie budowlanym w życie mają wejść pewne zmiany. Jedną z nich jest między innymi zwiększenie liczby inwestycji, które nie będą wymagały ubiegania się o pozwolenie na budowę.

W jakich przypadkach pozwolenie na budowę nie jest obowiązkowe?

Dotyczy to między innymi domków letniskowych, budynków gospodarczych czy garaży i altanek na terenie działki. Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić jest jednak powierzchnia. Pozwolenie jest jest wymagane jeśli budowla wielkością nie przekracza 35 m2.

Co pozostaje bez większych zmian?

Otóż pozwolenia na użytkowanie wymagają te budynki, które wcześniej wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. Jednocześnie pewne kosmetyczne zmiany są widoczne. Dotyczy to między innymi braku obowiązku składania oświadczeń o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowej czy kanalizacji.

Zmiany na lepsze?

Założeniem kolejno wprowadzanych zmian jest zmniejszenie biurokracji, uproszczenie formalności oraz liczby składanych we wnioskach dokumentów.