W momencie, gdy któraś z substancji zmienia swój stan skupienia, to między nią, a otoczeniem dochodzi do wymiany energii. Najogólniej mówiąc litr wody o temperaturze stu stopni zmienia się w parę wodną przy wykorzystaniu sześciu dziesiątych kWh. Pomocne w tym procesie są kotły kondensacyjne.

Budowa kotła kondensacyjnego

– Kotły grzewcze, które wykorzystują zjawisko skraplania, czyli kondensacji są bardzo zaawansowane technicznie, a co szczególnie ważne, zużywają mniej paliwa, a tym samym ich eksploatacja jest dużo tańsza, niż w tych kotłach, gdzie nie zachodzi zjawisko kondensacji.

– Dzięki obecnemu postępowi technologicznemu możliwe jest stworzenie kotła prostego w budowie, a także w obsłudze.

Instalacja z kotłami kondensacyjnymi

Tworząc domową instalację oparte na kotłach kondensacyjnych przed wszystkim musimy porządnie schłodzić spaliny. Są one chłodzone przez czynnik grzewczy, czyli najczęściej wodę, która przepływa przez wymiennik ciepła. Kocioł doskonale współpracuje z instalacją ogrzewania podłogowego, bo najczęściej projektowana jest ona z założeniem, że temperatura zasilającego ją czynnika wynosi co najwyższej 55 stopni Celsjusza, a ta powracająca do kotła ma około dziesięć stopni mniej.

Zasilanie kotła grzejnikami konwekcyjnymi

1. Kocioł może być zasilany za pomocą grzejników konwekcyjnych.

2. Instalacja powinna pracować z pełną mocą, aby sprawnych pozostała optymalna. Projektując nową instalację warto dobrać odpowiednie grzejniki, ale musimy zdawać sobie sprawę, że im mają większą powierzchnię, tym są droższe.

3. Kocioł kondensacyjny bez trudu wykorzystany może być także w starszej instalacji. Kotły mogą podgrzewać temperaturę wody, oddając ciepło do otoczenia. Dlatego należy je dokładnie izolować.

4. Pamiętajmy, że straty nawet najmniejszej ilości ciepła wiążą się z konsekwencjami finansowymi, a inwestorom zależy na jak najefektywniejszym źródle ogrzewania, które nie tylko będzie efektywne, ale przede wszystkim tanie i łatwe w obsłudze.